Veterina Bohemia Náš tým Naše vybavení Pohotovost Články
Ordinační hodiny: Pondělí: 8.30-11.00
16.00-19.00
Úterý: 8.30-11.00
16.00-19.00
Středa: 8.30-14.00 Čtvrtek: 8.30-11.00
16.00-19.00
Pátek: 8.30-14.00 Sobota: jen pohotovost Neděle: jen pohotovost Rádi Vás objednáme po telefonu. Mimo ordinační hodiny je možné ošetření na pohotovosti po telefonické domluvě.
Kontakty: +420 792 220 290 info@veterinabohemia.cz MVDr. Jan Náhlík
Veterinární klinika Bohemia
Nádražní 2282, 39701 Písek

Kognitivní dysfunkce u psů

Máte doma staršího pejska a říkáte si, jestli už není dementní? Otestujte si ho zdarma na www.starnouci-pes.cz.

I zvířata mohou s věkem ztrácet některé ze svých mozkových funkcí a připomínat tak člověka s Alzheimerovou chorobou. Díky pokroku ve veterinární medicíně se dnes dožívají vyššího věku než dříve, proto se u nich častěji stihnou rozvinout onemocnění, se kterými se setkáváme i u starých lidí - nádorová onemocnění, ale i takzvaná kognitivní dysfunkce (zmatenost, nepoznávání lidí nebo míst, nečistotnost, bezdůvodné vytí, agresivita nebo nezájem, bezcílné kroužení, aktivita v noci místo ve dne, atd.).

Tyto změny bývají často připisovány normálnímu stárnutí, ale stejně jako lidé i psi mohou své stáří prožívat aktivně. Faktor dědičnosti příliš ovlivnit nemůžeme. Co ale změnit lze, jsou chovatelské podmínky, strava a veterinární péče.

1) Máte-li doma staršího pejska, nevzdávejte se svých nároků na jeho výchovu. Stimulujte jeho mozkovou činnost povely, procházkami v novém prostředí plném neznámých pachů nebo psími hlavolamy.

2) Dopřejte mu stravu pro starší pejsky (i jako prevenci od věku 7-9 let). Granule pro věkovou kategorii senior obsahují více mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, které jsou lepším zdrojem energie pro mozek starších zvířat. Navíc mívají také více nenasycených mastných kyselin (můžete doplnit i třeba lososovým olejem), antioxidanty (vitamin E, C, selen) a vitaminy skupiny B, které podporují činnost nervové tkáně a chuť k jídlu. Mezi veterinární diety vhodné jako prevence nebo podpůrná terapie kognitivní dysfunkce patří Purina ProPlan Neurocare, Purina ProPlan Optiage, Hill's Prescription Diet b/d (Brain Aging Care).

3) Vhodné je také přijít na preventivní prohlídku k Vašemu veterináři, se kterým můžete společně odlišit příznaky kognitivní dysfunkce od příznaků jiných onemocnění spojených s vyšším věkem - diabetes mellitus (cukrovka), Cushingův syndrom, záněty močových cest a další.

Další možností, jak pomoci jedincům trpícím tímto stavem, je podáním léků na zlepšení prokrvení mozku, což může vést ke zlepšení mozkových funkcí. Tyto preparáty si můte objednat na naší klinice.